Prof. Dr. Erman Artun vefat etti.

10.02.2016 20:00:00
 Prof. Dr. Erman ARTUN

            1948 Yılında Tekirdağ’da doğdu. Ä°lköğrenimini Tekirdağ Ä°nönü Ä°lkokulu’nda, orta öğrenimini Namık Kemal Lisesi’nde tamamladı.

            1971 yılında Ä°stanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Tekirdağ’da edebiyat öğretmeni ve Tekirdağ Eğitim Enstitüsü’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1984-1987 yılları arasında Belgrat Üniversitesi Filoloji Fakültesi Türkoloji Bölümü’nde okutman olarak görev yaptı.

            1988 yılında Yugoslavya Priştine Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı. Trakya Üniversitesi’nde okutman olarak çalıştı. 1991’de Yardımcı Doçent, 1997’de Doçent, 2003’de Profesör oldu.

            1991 yılından beri Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Türk Halk Edebiyatı Anabilim dalında öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

            Yurt içinde ve yurt dışında katıldığı kongre ve sempozyumlarda 100’ün üzerinde bildiri sundu. Yirmisi yurt dışında olmak üzere 110’un üzerinde bilimsel makalesi bulunmaktadır. Şu ana kadar 24 kitabı yayımlanmıştır. Bu kitaplarının birden çok baskıları yapılmıştır. Özellikle Tekirdağ ve Adana ile ilgili çalışmaları kayda değerdir.

            Tekirdağ folklorunda alan araştırması, Tekirdağ çocuk oyunları üzerine çalışmalar, Tekirdağ halk oyunları üzerine araştırmalar yapmıştır. Ayrıca Tekirdağ’da sıkça rastlanılan “Cemal” ritüelini Balkanlardaki varyantları ile karşılaştırmıştır.

            Adana âşık geleneği, Adana mutfak kültürü ve yemekleri, Çukurova’daki halk kültüründe mizahı da kitaplaştırmıştır.

            Dinî-Tasavvufî halk edebiyatı, seyirlik köy oyunları ve anonim halk edebiyatı üzerine de çalışmalar yapmış ve bunları kitaplaştırmıştır.

            Bunların dışında; “Ansiklopedik Halkbilimi / Halk Edebiyatı Sözlüğü Terimler-Motifler Kavramlar” adlı çok önemli bir başvuru kitabını da hizmete sunmuştur.

            Tüm bu çalışmaları karşılığında resmi ve özel birçok kuruluştan hizmet ödülleri almıştır.

            Erman ARTUN’un ömrü vefa etseydi daha çok esere imza atacaktı. Çünkü o üretici bir halk bilimci idi. Aramızdan erken ayrıldı. Kendisine Allahtan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz. 

Yönetim Kurulu Başkanlığı


ETKİNLİKLERİMİZE DÖN