16. Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali

31.07.2015 12:00:00
16. ULUSLARARASI BÜYÜKÇEKMECE KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ
 
I
 
30 TEMMUZ 2015 PERŞEMBE
 
BÜYÜKÇEKMECE A.K.M.
20.30 ALMANYA, KÜLTÜRLERARASI MÜZİK VE SAHNE SANATLARI ENSTİTÜSÜ KONSERİ
YER:  Bedia Muvahhit Gösteri Salonu 
 
 
31 TEMMUZ 2015 CUMA
 
MÄ°MAROBA
21.30 KORTEJ 
Güzergâh: Kortej Başlangıç Noktası: Rose Marine önü Mustafa Kemal Bulvarı 
 
 
1 AĞUSTOS 2015 CUMARTESİ
 
TAKSÄ°M, Ä°STÄ°KLAL CADDESÄ° 
13.00 KORTEJ
 
BÜYÜKÇEKMCE, KORDONBOYU
21.00 KORTEJ
 
 
02 AĞUSTOS 2015 PAZAR
 
BÜYÜKÇEKMECE A.K.M. SERGİ AÇILIŞLARI
 
18.00 YASEMİN ASLAN BAKİRİ "ATEŞ VE TOPRAK" CAM ESERLERİ SERGİSİ
YER: İbrahim Çallı Sanat Galerisi
 
18.20 6.ULUSLARARASI FOTOĞRAF YARIŞMASI SERGİSİ
YER: Fuaye
 
18.45 KONUK ÜLKELERİN BELEDİYE BAŞKANIMIZI VE FOLKLOR KURUMU BAŞKANINI ZİYARETİ VE HEDİYE TAKDİM TÖRENİ
YER: Bedia Muvahhit Gösteri Salonu
 
 
03 AĞUSTOS 2015  PAZARTESÄ°
 
16. ULUSLARARASI BÜYÜKÇEKMECE KÜLTÜR ​VE SANAT FESTİVALİ
 
RESMİ AÇILIŞ SEREMONİSİ
 
KÜLTÜRPARK 
14.30  ABDURRAHÄ°M KARADEMÄ°R - Renklerin motiflerle buluşması ANADOLU VE BALKANLAR'DA KÖY ÇORAPLARI SERGÄ°SÄ° AÇILIŞI
YER: Müze
 
15.00 ULUSLARARASI EL SANATLARI ATÖLYE BAYRAMI - SERGİ AÇILIŞLARI.
YER: Kervansaray
 
18.45  FESTÄ°VAL SEVGÄ° BAHÇESÄ° OLUŞTURULMASI VE BARIŞ KÜTÜĞÜNE ÜLKE PLAKETLERÄ°NÄ°N ASILMASI
 
19.30  FESTÄ°VALÄ°N ULUSLARARASI BÖLÜMÜNÜN AÇILIŞ KOKTEYLÄ° VE SOLO TÜRK UÇUŞ GÖSTERÄ°LERÄ°
YER: Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü
 
KÜLTÜRPARK, KEMAL SUNAL AMFİTİYATROSU
 
21.00 FOLKLOR KURUMU HALK OYUNLARI GRUBU 
Erzurum Yöresi
Eğitmen: Hasbettin Altınok
 
21.15  AYHAN SÄ°CÄ°MOĞLU & Latin All Stars Konseri
 
22.00 Resmi Açılış Seremonisi ve Havai Fişek Gösterisi
 
 
04 AĞUSTOS 2015 SALI
 
BÜYÜKÇEKMECE A.K.M.
14.00 ULUSLARARASI ALTINKÖPRÜ HALK DANSLARI YARIŞMASI  
 
KÜLTÜRPARK, KEMAL SUNAL AMFÄ°TÄ°YATROSU 
20.30 FOLKLOR KURUMU HALK OYUNLARI GRUBU 
Artvin Yöresi
Eğitmen: İ. Tunay Özçelik
 
20.45 HALK DANSLARI GÖSTERİSİ
 
22.10 FOTOĞRAF YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ
 
22.15 CAN DÜNDAR'A "GAZETECİLİK ALANINDA YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ" TAKDİMİ
 
22.30 ŞEBNEM FERAH Konseri
 
GÜZELCE
 
20.30 BÜYÜKÇEKMECE BELEDÄ°YESÄ° HALK AKADEMÄ°SÄ° ALTINKÖPRÜ HALK OYUNLARI TOPLULUĞU 
Mardin Yöresi Gençler Ekibi
Eğitmen: Ömer Bozan
 
KONUK ÜLKE HALK OYUNLARI GRUPLARININ GÖSTERÄ°LERÄ° 
 
Konser: GÖKHAN YEDİER
 
ROSE MARÄ°NE
 
20.30 HALK DANSLARI GÖSTERÄ°SÄ° 
 
TEPECÄ°K
 
20.30 BÜYÜKÇEKMECE BELEDİYESİ HALK AKADEMİSİ ALTINKÖPRÜ HALK OYUNLARI TOPLULUĞU
Urfa Yöresi Minikler Ekibi
Eğitmen: Mustafa Güçlü
 
ALAY CİHAN - AHMET KÖMÜRCÜ, TEMEL ve DURSUN KARAKTERİ GÖSTERİSİ
 
Konser: AHMET YİĞİT
 
KAMÄ°LOBA
 
20.30 HALK DANSLARI GÖSTERİSİ
 
Konser: GÖKHAN YAĞMUR
 
 
05 AĞUSTOS 2015 ÇARŞAMBA
 
KÜLTÜRPARK - KEMAL SUNAL AMFİTİYATROSU
 
20.30 HALK DANSLARI GÖSTERÄ°SÄ° 
 
21.20 KADİR İNANIR'A,​ "SANAT ALANINDA YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ" TAKDİMİ
 
21.30 BÜYÜKÇEKMECE BELEDİYESİ HALK AKADEMİSİ, ALTINKÖPRÜ HALK OYUNLARI TOPLULUĞU
Tekirdağ Yöresi Gençler Ekibi
Eğitmen: Okan Sert
 
21.40 ŞEVVAL SAM Konseri
 
SÄ°NANOBA – BARIŞ MANÇO PARKI
 
21.30 Konser: ELİF DOĞAN
 
 
06 AĞUSTOS 2015 PERŞEMBE
 
BÜYÜKÇEKMECE A.K.M.
 
14.00 ULUSLARARASI ALTINKÖPRÜ HALK DANSLARI YARIŞMASI
 
KÜLTÜRPARK - KEMAL SUNAL AMFİTİYATROSU
 
20.30 BÜYÜKÇEKMECE BELEDİYESİ HALK AKADEMİSİ ALTINKÖPRÜ HALK OYUNLARI TOPLULU
Trabzon Yöresi Gençler Ekibi
Eğitmen: Samet Kölemen
 
20.45 KONUK ÜLKE HALK OYUNLARI GRUPLARININ GÖSTERÄ°LERÄ° 
 
21.50​ TÜM YEREL BASINA, "YEREL BASIN ÖDÜLÜ" TAKDİMİ
 
22.10 SUZAN KARDEŞ & ARZU ŞAHİN & SELÇUK BALCI Konseri
 
ÇAKMAKLI
20.30 BÜYÜKÇEKMECE BELEDİYESİ HALK AKADEMİSİ ALTINKÖPRÜ HALK OYUNLARI TOPLULUĞU
Diyarbakır Yöresi Minikler Ekibi
 
KONUK ÜLKE HALK OYUNLARI GRUPLARININ GÖSTERİLERİ
Eğitmen: Ömer Bozan
 
Konser: NÄ°LAY UYMAZ
 
KUMBURGAZ
 
20.30 BÜYÜKÇEKMECE BELEDİYESİ HALK AKADEMİSİ ALTINKÖPRÜ HALK OYUNLARI TOPLULUĞU YILDIZLAR
Üsküp Yöresi Yıldızlar
Eğitmenler:  Rıfat Küpeli ve Cansu Küpeli
 
KONUK ÜLKE HALK OYUNLARI GRUPLARININ GÖSTERÄ°LERÄ° 
 
ALAY CİHAN- AHMET KÖMÜRCÜ, TEMEL ve DURSUN KARAKTERİ GÖSTERİSİ
 
Konser: CEYLAN KAYA 
 
KENT PLUS SÄ°TESÄ° SÄ°NANOBA
 
20.30 HALK DANSLARI GÖSTERİSİ
 
 
07 AĞUSTOS 2015 CUMA
 
BÜYÜKÇEKMECE A.K.M.
 
14.00  ULUSLARARASI ALTINKÖPRÜ HALK DANSLARI YARIŞMASI.
KÜLTÜRPARK - KEMAL SUNAL AMFİTİYATROSU
 
20.30 BÜYÜKÇEKMECE BELEDİYESİ HALK AKADEMİSİ ALTINKÖPRÜ HALK OYUNLARI TOPLULUĞU
Trabzon Yöresi Yıldızlar Ekibi
Eğitmen:  Samet Kölemen
 
20.40 BÜYÜKÇEKMECE BELEDİYESİ HALK AKADEMISI ALTINKÖPRÜ HALK OYUNLARI TOPLULUĞU
İzmir Yöresi Yıldızlar Büyükler Karma Ekibi
Eğitmen: Engin Tutaş - Akgün Tutaş
 
20.50  FOLKLOR KURUMU HALK OYUNLARI GRUBU KIRKLARELÄ° YÖRESÄ°
Eğitmen: Şener Günay
 
21.00 HALK DANSLARI GÖSTERİSİ
 
22.00 M.F.Ö Konseri
 
 
CELALÄ°YE
 
20.30 HALK DANSLARI GÖSTERİSİ
 
Konser: AYŞE POLAT / ÇILGIN METÄ°N  
 
SİNANOBA BARIŞ MANÇO PARKI
 
20.30    KONUK ÜLKE HALK OYUNLARI GRUPLARI GÖSTERÄ°LERÄ°
 
21.10   Konser : Ä°LKER BÄ°LGİÇ
 
21.30    Konser : ÇEŞNÄ° DANTEL GRUBU KONSERÄ°
 
HUKUKÇULAR SÄ°TESÄ° GÜZELCE 
20.30 HALK DANSLARI GÖSTERİSİ
 
Konser: DOĞAN UMUT
 
 
08 AĞUSTOS 2015 CUMARTESİ
 
16. ULUSLARARASI BÜYÜKÇEKMECE KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ
 
RESMİ KAPANIŞ SEREMONİSİ
 
KÜLTÜRPARK
 ULUSLARARASI HEYKEL SEMPOZYUMU KOKTEYLÄ° 
YER: Dalyan Kafe yanı
 
19.00 ÇOCUK EL SANATLARI ATÖLYESİ SERGİSİ AÇILIŞI
 
YER: Açıkhava
 
KÜLTÜRPARK - KEMAL SUNAL AMFİTİYATROSU
 
20.30 HALK DANSLARI GÖSTERİSİ
 
22.20 ULUSLARARASI HEYKEL SEMPOZYUMU PLAKET TÖRENÄ° 
 
22.40 BÜYÜKÇEKMECE BELEDİYESİ ALTINKÖPRÜ HALK DANSLARI TOPLULUĞU VE ŞAMAN DANS TİYATROSU FİNAL GÖSTERİSİ
 
23.30  ALTINKÖPRÜ HALK DANSLARI YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENÄ°
 
00.00 HAVAÄ° FİŞEK GÖSTERÄ°SÄ° 

---------------------------------------
 
16. FESTİVAL İLE İLGİLİ GENEL BAŞKANIMIZIN YAZISI.
 
Kültür ve Sanat Dostlarına Tekrar Merhaba
Dostluk, kardeşilik ve barışın bütün renklerinin buluştuğu Büyükçekmece Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali’ne hoşgeldiniz.
Bu yıl 16.’sını gerçekleştirdiğimiz festivalimizle, dünyanın dört bir köşesiden gelen kültür elçilerinin temel değerlerini yaşatmayı ve paylaşmayı amaçlıyoruz.
Bizler, gerçek barışa ancak farklılıkları kucaklayabildiğimizde; birbirimize hoşgörü ve dostlukla yaklaştığımızda ulaşabileceğimize inanıyoruz.
Bu anlamda festivalimizin de, dünya barışına katkıda bulunduğunu düşünüyoruz.Festivalimiz aracılığıyla binlerce yıldır sayısız kültürün yeşerdiği topraklarımızın çeşitliliğini dünyayla paylaşıyor, aynı zamanda konuklarımızın kültürel değerlerini de halkımıza tanıtıyoruz.
Tüm bunları yaparken, “Türk misafirperverliği”ni de en iyi şekilde temsil etmeyi amaçlıyoruz.

Festivalimiz, 2013 yılından itibaren 5 kıtada örgütlü ve alanında güçlü ideallerle en iyi olma yolunda ilerleyen, şahsımın da başkan yardımcısı olarak görev aldığı FIDAF'a üye olarak başarılarına yeni halkalar ekliyor.
Dünyada örnek haline gelen festivalimizin ulaştığı bu başarılarda, Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’ün değerli katkılarını burada yeniden hatırlatmak istiyoruz. Onun kültüre, dostluğa ve barışa verdiği desteği her zaman minnetle anıyoruz.

Bu yıl 51. yılını kutlayan “Folklor Kurumu” derneğimiz, 1964 yılından bu yana, folklorik değerlerimizi yaşatmaya, onları doğru bir biçimde aktarmaya ve ülkeler arasında barış köprüsü olmaya devam ediyor. Tamamen amatör bir anlayış ve bakış açısıyla görevlerini sürdüren dernek üyelerimizle birlikte organizasyon ve sahne performansları anlamında “profesyonel iş” üretmeyi sürdüreceğiz.

Ayrıca, 16 yıldır Büyükçekmece Belediyesi ile beraber gerçekleştirdiğimiz festivalimizle de dünyayı bir araya getirmeye devam edeceğiz.Dünya, farklı renkler ve seslerle daha güzel... Biz buna gönülden inanıyoruz. Bizimle aynı anlayış ve inançla hareket eden Büyükçekmece Belediyesi çalışanlarına, Folklor Kurumu üyelerine, sivil toplum kuruluşlarına, Büyükçekmece halkına ve Belediye Başkanımız Dr. Hasan Akgün’e teşekkürlerimi sunuyorum.

Kültürel sınırların olmadığı, saygı ve sevginin hüküm sürdüğü bir dünya yaratmaya devam edeceğimiz nice festivallerde buluşmak üzere...

Saygılarımla,                                 
 
H. Gürhan OZANOĞLUFolklor Kurumu Genel Başkanı



GALERÄ°YE GÄ°T


FAALİYETLERİMİZE DÖN